Alaca Devlet Hastanesi

Çorum İl Sağlık Müdürlüğü
Alaca Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne & Bebek

Güncelleme Tarihi: 18/06/2018

   
            Hastanemiz Doğumhane Servisi Hastanemizin A blok 2.katında kolay ulaşılabilir bir alanda, modern tıbbın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek düzeyde donatılmıştır. Doğumhane Servisinin amacı hastanemize müracaat eden sancılı gebelerin Doğumhanede doğumlarının gerçekleşmesinde yardımcı olmaktır.   Hastanemiz Doğumhane Servisi 3 adet SDL (Sancı, doğum, Lohusa) odaları bulunmaktadır. 1 adet Müdahale Odası bulunmaktadır. Odalarımızda hasta başı panellerinde merkezi oksijen sistemi ve merkezi vakum sistemleri bulunmaktadır. Odalarımızda NST, Bebek canlandırma sistemi bulunmaktadır. SDL odaları 1 yataklı olup birbirlerine hasta mahremiyeti açısından uygundur. 1 adet Transport küvezimiz mevcuttur. Her yeni doğan bebeğin (kız ise-pembe, erkek ise-mavi) kol bilekliği anne ile uyumlu olarak takılmaktadır. Hasta kimliği doğrulaması yapılmaktadır. Bebeğe Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Göz bakımı ve Göbek bakımı yapılmaktadır. 
Doğumhane Servisinde kontamine olmuş malzemelerin sterilizasyonunu sağlamak için malzemelerin gönderilmesi sağlık personeli ile gerçekleşmektedir. Doğumhane servisi yarı-steril alan olması nedeni ile galoş, maske, bone ve önlük giyilmektedir. Hasta yakınlarını bilgilendirmek için Hasta bekleme salonları bulunmaktadır. Doğumhane Servisi, Kadın doğum polikliniği ve Kadın Doğum Servisi tam bir uyum ve koordinasyon ile çalışmaktadır.
Doğumhane Servisinde Doktor, Ebe, Temizlik Personeli ve Bilgi işlem personeli ile birlikte tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmaktadır. Hasta odalarında bulunan malzemelerin kullanımı, el ve yüzey dezenfektanı kullanımı Anne sütü eğitimi, emzirme pozisyonları (İlk 10 adım eğitimi verilmektedir) ile hastanemizi tanıcı, bilgilendirme yapılır.
  Servisimizi 24 saat esasına göre çalışmakta olup, Kalite birimimizle birlikte belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalar sürdürülmekte ve hedeflere yönelik raporlar her ay Kalite birimine sunulmaktadır.
  Hasta bilgilendirme için görevlendirilmiş bir personel veya bilgilendirme ekranlarından bilgi akışı verilmektedir. Doğumhane servisinde ameliyathaneye gidecek hastaların hazırlanması ve salık personeli eşliğinde ameliyathaneye teslim edilmesi gerçekleştirilir. Hastanemizde tüm tetkik istemleri dijital ortamda yapılmakta olup hastalarımıza sadece kan vermek düşmektedir. Servislerimizde alınan kanlar Başhekimliğimizce kurulan PNÖMATİK sistem   aracılığıyla laboratuvarımıza  ulaştırılmaktadır.  
  • Doğum Hizmeti 2017.JPG
  • 2018 Yılı İstatistik.JPG