Klinikler » Hemodiyaliz Ünitesi » 

Hemodiyaliz Ünitesi

Diyaliz merkezimize hastanemizin giriş katından ve 4031 dahili numaradan ulaşılabilir. Merkezimize şifreli otomatik kapılar ile giriş-çıkış sağlanmaktadır. Kapı girişlerinde galoşlarımız bulunmaktadır. Yarı steril bir alan olduğumuz için galoş giymek zorunludur. Hasta güvenliği ve mahremiyetine ayrıca önem verilmektedir.

Hemodiyaliz seanslarında hastalara yemek hizmeti verilmekte olup menüler diyetlerine uygun olarak çıkmaktadır.

Diyaliz merkezimiz bir sorumlu uzman, bir pratisyen hekim, dört hemşire, iki temizlik personeli ve bir şoför ile hizmet vermektedir. Ayrıca Nefrolog hizmeti Çorum Hitit Eğitim Araştırma Hastanesi Doktorları Doç. Dr. Nihal Özkayar,  Yrd. Doç. Dr. İbrahim Doğan ve Uzman Doktor Barış Eser tarafından verilmektedir. Hastalarımızın aylık değerlendirilmeleri Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından yapılmaktadır. Ayda 1 kez nefrologlarımız gelerek hastaları merkezimizde ziyaret etmektedirler.

Hastalarımız hekimlerimiz ve sağlık personellerimiz tarafından sıkı takip edilmektedir. Her hastanın diyalizatı hekimler tarafından aylık değerlerine uygun olarak seçilmektedir. Merkezimizde KT/V oranımız 1.70’in üzerinde URR değerlerimiz 0.75’in üzerinde Hemoglobin seviyelerimiz 10.7’nin üzerinde, albümin seviyelerimiz 4’ün üzerinde, fosfor seviyelerimiz 4.5’in altındadır.

Merkezimizin su sistemi 2013 yılında son teknolojiye uygun olarak kurulmuş olup aylık ve günlük bakımları düzenli olarak yapılmakta, 3 ayda 1 mikrobiyal kontaminasyon, 6 ayda bir kimyasal ve endotoksin su örnekleri incelenmektedir. Bütün kontrolleri düzenli olarak yapılmaktadır.

Yarı steril alan kabul edilen merkezimizde 8 adet HBsAg (-) HCV (-), 1 adet HBsAg (+), 1 adet HCV(+) toplam 10 adet hemodiyaliz cihazı ile hizmet vermektedir. Cihazlarımızın 5 tanesi Fresenius 4008S 2011 model,3 tanesi Gambro AK96 2017 modeldir. Cihazlarımızın aylık bakım ve kalibrasyonları Fresenius ve Gambro firmaları tarafından düzenli olarak yapılmaktadır. Merkezimizde 1 adet Anti-HBs pozitif hemodiyaliz cihazımız ve özel odamız bulunmaktadır. Diyaliz merkezimiz 2 adet özel hasta odası, 1 adet diyaliz salonu, hasta ve yakınları için TV’li bekleme salonu, su sistemi odası, bay-bayan giyinme odası, doktor odası, tedavi odası, hemşire toplantı odası, bay-bayan wc, kirli-temiz malzeme odası, diyaliz deposu ile 412 m2’lik bir alana sahiptir.
Hastalarımızın tetkit ve tahlilleri sağlık müdürlüğünün belirlediği programa uygun olarak kontrol edilmekte olup hastanemizde röntgen, usg ve tomografi hizmetleri de verilmektedir. Ayrıca hastanemizde diyetisyen ve psikolog hizmeti de verilmektedir.  

Hemodiyaliz merkezimizde bulunan hasta yataklarımız 2013 model amortisörlü, kumandalı, rahat ve ergonomik olup yatak başlarında LCD TV ve kulaklıkları ile hastaya özel evi gibi rahat ortamda tedavi olabilme imkanı sağlamaktadır. Hastalarımızın mahremiyeti düşünülerek hasta yatakları perde bölmeler ile ayrılmıştır. Hemodiyaliz merkezimiz geniş pencereleri ve zebra perdeleriyle ışık alan, aydınlık, ferah bir ortama sahiptir.

Hasta yatak başlarında her hastaya özel hemşire çağrı zili, oksijen kaynağı, aspiratör bulunmaktadır. Hasta lavabolarında acil durum ipi mevcuttur. Hasta lavabolarında sıvı sabun ve havlu kağıtlarımız bulunmaktadır. Her hastanın başında, galoş giyinen dolaplarda, hemşire desklerinde el dezenfektanları vardır.

Hastanemizdeki servislerde bulunan acil müdahale arabasının içeriği standarttır. Hemodiyaliz ünitesinde de 1 adet acil müdahale arabası bulunmaktadır. Günlük olarak kontrolleri yapılan 1 adet defibrilatör bulunmaktadır. Personellerimiz Cpr eğitimi almış olup bu konuda tecrübelidir.

Beyaz kod (hasta ve çalışan güvenliği-1111), mavi kod (acil müdahale-2222), pembe kod (çocuk kaçırma-3333) gibi acil durum kodlarımız mevcuttur.

Hastalardan alınan kan numuneleri , pneumatic tube systems adı verilen özel bir yöntem ile hızlı ve güvenilir bir şekilde laboratuvara ulaştırılmaktadır.

Hastalarımızın kateter ve fistül bakımları düzenli olarak yapılmaktadır.Kateter pansumanları her seans tecrübeli hemşirelerimiz tarafından yapılmaktadır.

Yemeklerimiz termoset taşıma ….

Diyaliz ünitemiz düzenli aralıklarla haşerelere karşı ilaçlanmaktadır.

Hastalar merkezimize ilk geldiğinde bulaşıcı hastalıklar açısından gerekli tetkik ve tahliller yapılarak, sonuçlarına göre uygun cihazda hemodiyalize başlanmaktadır.