T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Bir Organ Bir İnsan

Güncelleme Tarihi: 01/11/2018

              Her yıl Türkiye’de iki binden fazla kişi organ nakli beklerken hayatını kaybediyor. Ölen kişinin ailesinin organ nakline izin vermemesi nedeniyle sağlam organlar da toprak altında çürüyüp gidiyor. 
     Kişi hayattayken organ bağışı yapabilir veya beyin ölümü gerçekleştikten sonra yakınları bu onayı verebilir. Akli dengesi yerinde, 18 yaşını aşmış herkes organ bağışında bulunabilir. Organ Bağış Kartınız varsa bu sizin vasiyetiniz sayıldığı için yakınlarınız bu         konuda daha rahat karar verebilir. Sadece yoğun bakımda makineye bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden, organ nakli uzman hekimleri tarafından uygun şartlarda alınan organ ve dokuların nakli sağlanır. 
     Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım ‘Organ Bağışı Haftası’ olarak kutlanmaktadır. Organ ve doku bağışının artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi ve konunun önemi binlerce kişinin sağlığına kavuşması için çok büyük önem taşıyor.

     

     Bu kapsamda, farkındalığın ve duyarlılığın artırılması amacıyla Organ Bağış Sorumlusu Hemşire Hilal Kekeç tarafından 8 Kasım 2018 tarihi 12:30-13:30 saatleri arasında hastanemiz konferans salonunda Organ Bağış Eğitimi yapılacaktır.
             Tüm halkımız davetlidir.