T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Palyatif

Güncelleme Tarihi: 26/10/2017

Hastanemiz Palyatif Bakım Servisi Hastanemizin B blok 2.katında kolay ulaşılabilir bir alanda ,modern tıbbın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek düzeyde donatılmıştır. Palyatif Bakım Servisinin amacı terminal döneme girmiş hastaların takibe alınarak , tıbbi, psikolojik ve sosyal açıdan ihtiyaç duyulan her türlü desteğin karşılık beklemeden verilmesini kapsayan çağdaş ve kaliteli hizmet verilmesini sağlamaktır . Ayrıca ortopedik ve fizik tedavi sorunları olan hastaların sorunlarının giderilmesine yönelik tedavi ve bakım uygulamaları yürütülmektedir.
Ağrı çeken hastaların ağrılarını hafifletmek , kronik hastalıklara bağlı olarak gelişen rahatsızlıkları gidererek daha kaliteli ve rahat bir yaşam sürdürmelerini sağlamak  temel hedeflerindendir.
Hastanemiz Palyatif Bakım Servisi 8 oda 10 yataktan oluşmakta olup 2 hasta odası çift yataklı diğer odalar tek yatak kapasiteli düzenlenmiştir. Hasta odaları refakatçilerimizin konforu ve rahatı da düşünülerek düzenlenmiştir. Hastalarımız merkezi monitör sistemiyle takip edilmektedir. Hasta başı panallerinde merkezi oksijen sistemi ve merkezi vakum sistemleri bulunmaktadır. Odalarımızda LCD televizyon , tv kumandası, telefon ,  minibuzdolabı ve kişisel banyo wc bulunmaktadır. Her hasta odasında el dezenfektanı , lavabo ve banyoda  sıvı el sabunları bulunmakta olup düzenli kontrol değişim ve takipleri yapılmaktadır.
Palyatif Bakım Servisinde Doktor ,Hemşire , Fizik tedavi teknikeri, Diyetisyen , Temizlik personeli ve Bilgi işlem personeli ile birlikte tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmaktadır . ayrıca Evde Bakım ve diğer birimlerle koordinasyon içerisinde hizmetlerini yürütmektedir. Hastaya , yakınına , bakıcısına, hasta odasında bulunan malzemelerin kullanımı El veyüzey dezenfektanı kullanımı, hijyen , kişisel bakımını nasıl yapması gerektiği , acil durumlar , bası yarası önleme ve bakımı ve pansumanı, beslenme  , egzersiz ve doğru ilaç kullanma eğitimi verilmektedir. 
Servisimiz 24 saat esasına göre çalışmakta olup , Kalite birimimizle birlikte belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalar sürdürülmek te ve hedeflere yönelik raporlar her ay  Kalite birimine sunulmaktadır.
Ziyaret saatlerimiz 12:30 – 13:30   18:00 – 19:00 saatleri arasında olup kahvaltı 7:00 , öğle yemeği 12:00 , akşam yemeği 17:00 saatlerinde ısı yalıtımlı kapalı yemek taşıma ( termotrans) kaplarında yemekhane görevlisi tarafından hemşire eşliğinde dağıtılmaktadır .Ara öğün verilmesi planlanan hastalara Doktor  veya diyetisyenin bilgileri doğrultusunda uygun arlıklarla ara öğün verilmektedir
Yatağa bağımlı hastalarımız için özel hasta banyosu ve banyo sedyesi , muayene ve müdehale odası, kişisel gelişim için meşgale odası ve çok   amaçlı salonumuz bulunmaktadır.