T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Hastanemizde e-Rapor/Doğum Raporu Bileşeni Nüfus Tescil İşlemi Uygulamasına Başlanmıştır

Güncelleme Tarihi: 21/06/2021

e-Rapor/Doğum Raporu Bileşeni üzerinden yeni doğan bebeklerin “Nüfus Tescil İşleminin” gerçekleştirilebilmesine yönelik kontrollü yaygınlaştırma çalışmaları kapsamında; Bakanlığımız Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen eğitim sonrası, 17.06.2021 tarihi itibariyle e-Rapor/Doğum Raporu Bileşeni Nüfus Tescil İşlemi uygulamasına başlanmıştır.

Yenidoğan bebeklerin Tescil işlemleri yapılabilmesi için;  Sağlık Bakanlığına bağlı Sağlık kuruluşlarında doğumun gerçekleşmesi, çocuğun isminin belirlenmiş olması, anne ve babanın Türk vatandaşı olması, doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşundan taburcu olunmamış olması ve sağlık kuruluşundan talep etmeleri gerekiyor. Bu işlemler kapsamında Nüfus Müdürlüklerine gitmeden doğumun gerçekleştiği sağlık kuruluşunda yeni doğan bebeğin T.C. Kimlik Kartı, aile tarafından belirtilen adrese; Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü( NVİGM) tarafından gönderilecek.

Konu hakkında açıklamada bulunan hastanemiz Başhekimi Opr. Dr. Enver ERGİN: ”Düzenleme sayesinde hastanemizde dünyaya gelen ve anne/babaları tarafından isimleri belirlenen bebeklerimizin doğum bildirimleri, nüfus müdürlüklerine gitmeden hastanemizde yapılacak olup, kimlikler bildirilen adreslere gönderilecektir. Özellikle pandemi süreci içerisinde başlatılan bu hizmet ile Nüfus müdürlüklerimizde yaşanacak olası kalabalıklarda azalma sağlanacak ,anne ve babalarımızın ekstra zaman ve iş yükü kayıpları önlenmiş olacaktır. Emeği geçenlerin ellerine sağlık.”

                                                                                                                                   Nüfus Tescil İşlemi Talep Formu İçin Tıklayınız.