T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi
T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Alaca Devlet Hastanesi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Kadın Hastalıkları ve Doğum

Güncelleme Tarihi: 08/06/2021

Hastanemiz Kadın Doğum Servisi Hastanemizin B blok 3.katında kolay ulaşılabilir bir alanda ,modern tıbbın ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek düzeyde donatılmıştır. Kadın Doğum Servisinin amacı doğum yapmış hastaları servise kabul etmek ve bakımını yapmak, anne sütü eğitimi vermek, doğru emzirme pozisyonunu öğretmek (Emzirmede ilk 10 adımı öğretmek)’tir. Ayrıca poliklinikten gelen hastaların (Gebelikte EMEZİS, İ.Y.E) V.b hastalıktan yatan hastaların bakım ve tedavilerini yaparak kalite standlarında hizmet vermektir. 
   Hastanemiz Kadın Doğum Servisi 1 adet Engelli Odası 1 adet Süit Oda ve 7 adet oda ve 16 yataktan oluşmaktadır. Hasta odaları refakatçilermizin  konforu ve rahatı düşünülerek hasta mahremiyetine uygun olarak hazırlanmıştır. Odalarımızda hasta başı panelllerinde merkezi oksijen sistemi ve merkezi vakum sistemleri bulunmaktadır. Odalarımızda LCD televizyon ,tv kumadası ,minibuzdolabı ve kişisel banyo Wc bulunmaktadır. Her hasta odasında el dezenfektanı ,lavabo ve banyoda sıvı el sabunları bulunmakta olup düzenli kontrol değişimi ve takipleri yapılmaktadır.
  Kadın Doğum Servisinde Doktor ,Ebe ,Temizlik Personeli ve Bilgi işlem personeli ile birlikte tam bir uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmaktadır. Hasta refakatçisine hasta odalarında bulunan malzemelerin kulanımı ,el ve yüzey dezenkfektanı kulanımı (Siğara, Akılcı ilaç bakım ekipmanları) gibi belirlenmiş standart eğitimler ile hastanemizi tanıcı ziyaret saatleri, giriş çıkış kuralları V.b bilgilendirme yapılır.
  Servisimizi 24 saat esasına göre çalışmakta olup ,Kalite birinimmizle birlikte belirlenen hedefler doğrultusunda çalışmalar sürdürülmekte ve hedeflere yönelik raporlar her ay Kalite biriöine sunulmaktadır.
  Ziyaret saatlerimiz 12:30 – 13:30   18:00 – 19:00 saatleri arasında olup kahvaltı 07:00 ,öğle yemeği 12:00 ,akşam yemeği 17:00 saatlerine ısı yalıtımlı kapalı yemek taşıma (termotrans) kaplarında yemekhane görevlisi tarafından kapalı yemek taşıma kaplarında yemekhane görevlisi tarafından hemşire eşliğinde dağıtılmaktadır. Ara öğün verilmesi planlanan hastalara Doktor veya diyetisyenin bilgileri doğrultusunda uygun aralıklarla ara öğün verilmektedir.
  Servisimizde ameliyathaneden gelen hastaların pansumanları ,sonda bakımı V.b bakımlar yapılmaktadır.
  Hastanemizde tüm tetkik istemleri dijital ortamda yapılmakta olup hastalarımıza sadece kan vermek düşmektedir. Servislerimizde alınan kanlar Başhekimliğimizce kurulan PNÖMOTİK sistem   aracılıpıyla laboratuarmıza  ulaştırılmaktadır.